Jaké procedury nabízíme
V našich lázních se při terapii setkáte s různými postupy. Které konkrétně použijeme při terapii, záleží na vaší typologii a druhu energetické nerovnováhy.
Celostní diagnostika podle tradiční tibetské medicíny
Diagnostika slouží ke stanovení typologie jedince a posouzení energetické nerovnováhy. Vychází z podrobné anamnézy a z posouzení pulzu, moči, jazyka, očí a dalších částí těla. Na základě vyšetření doporučíme vhodné terapeutické postupy v rámci tibetské medicíny, změnu životního stylu nebo stravovacích návyků, případně další postupy.
Ku Nye (kunye)
Olejová masáž, jejímž cílem o obnovit energetickou rovnováhu organismu. Pochází z dob Tibetského království před 3900 lety, jedná se o původní praxi tibetské medicínské tradice. Kunye má regenerační a posilující účinky, uvolňuje svalové napětí, obnovuje funkci vnitřních a smyslových orgánů, detoxikuje. Pomáhá odstraňovat neurologické a psychické potíže jako je nespavost, úzkost a deprese, uvolňuje stres, tlumí bolest a nervozitu. Masáž se provádí teplým sezamovým nebo mandlovým olejem podle typologie klienta. Její součástí může být šetrná mobilizace kloubů, které jsou považovány za centra tělesné energie.
Bylinná moxa Hor Me (horme)
Spolu s masáží Kunye je považována za nejúčinnější vnější terapii na zklidnění nerovnováhy životní energie (energie větru). Horme má původ v Mongolsku. Pravidelně ji aplikovali Čingischánovi – jeho vitalita a schopnost počít potomky i ve vysokém věku je připisována právě Horme. Horme je terapie spočívající v přikládání váčků s bylinami namáčených v teplém sezamovém oleji na určité body. Váčky jsou naplněny směsí bylin nebo semen podle požadovaného účinku. Jde nejčastěji o kombinaci římského kmínu, muškátového oříšku, hřebíčku a zázvoru. Horme účinně ošetřuje duševní a emocionální poruchy, zmírňuje napětí a stres, např. po silném šoku, při osobních tragédiích, po operacích, silném krvácení, po porodu apod.
Masáž kameny Do Nye (donye)
Používají se studené i horké kameny různého druhu podle požadovaného účinku. Každý kámen má schopnost pracovat s nějakou tělesnou energií. Kameny můžeme přikládat na určitá místa nebo jimi pohybovat po energetických dráhách. Achát je např. vhodný při potíží se žlučí a při zánětech, teplé lávové kameny se přikládají na podporu trávicího ohně nebo ledvin, křišťál pomáhá při horečnatých stavech, zánětech a duševním zmatku.
Masáž mušlemi
Jedinečná a velmi příjemná technika. Má zklidňující účinek na mysl, zmírňuje bolesti způsobené nervovým systémem. Tygří mušle je vhodná k ošetření meridiánů nebo při bolestech zádových svalů, perleťová mušle se používá na svaly tváře, čímž se předchází vráskám.
Me Tsa (moxa)
Teplo vytvořené obvykle pálením doutníků plněných pelyňkem nebo vonnou tyčinkou se přibližuje k určitým bodům. Horko na bolestivém bodu poskytuje úlevu, podporuje krevní oběh a odstraňuje energetické blokády. Používáme při artróze, artritidě, revmatismu, lymfatických potížích, zažívacích problémech a při řadě obtíží spojených s vnitřními orgány.
Me Bum (mebum)
Terapie baňkami označovaná jako „terapie Buddhovy misky nektaru“. Používá se k úlevě od akutní bolesti nejčastěji na páteři a kloubech a k uvolnění nahromaděné energie. Podporuje hladké plynutí energií. Používáme měděné baňky, o kterých se říká, že mají schopnost vytahovat škodlivé látky a negativní energie z těla.
Lum
Parní koupel spojená s nanášením bylinných solí na povrch těla. Tradiční tibetská parní koupel probíhá ve dřevěném sudu. V centru Nima Dawa nabízíme celotělovou parní saunu spojenou s inhalací přírodních éterických olejů. Postup při saunování se liší od běžných parních saun. Po nahřátí nedochází k prudkému ochlazení studenou vodou, ale k postupnému ochlazování v suchém zábalu. Po saunovací proceduře se pije bylinný odvar, který pomáhá odstraňovat z těla zánětlivé procesy a podporuje tak detoxikaci organismu.
Čhulum
Sedací koupel ve výluhu léčivých rostlin. Uvolňuje psychické i fyzické napětí, je vhodná při neurologických poruchách, zatuhlosti končetin, šlach, svalů a vazů a při menstruačních potížích. Teplota vody se v průběhu koupele zvyšuje na 40 – 42 st C a poté se opět snižuje. Voda sahá do poloviny trupu pod úroveň jater.
Nejang
Léčebná jóga používaná v Tibetu po staletí k vyrovnání vnitřní energie, otevření čaker a uvolnění mysli. Nejang doslova znamená „očista energetických míst těla“. Soubor cvičení zahrnuje 24 cviků a spočívá v postupné automasáži všech částí těla spolu s vizualizací a dechovým cvičením.